    TAEJIN LM39300R-1.8
    Part No.:
    LM39300R-1.8
    Manufacturer:
    TAEJIN
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDLM39300R-1.8.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 1.8V 3A TO263-3
    Manufacturer:
    TAEJIN
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    16V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.8V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.5V @ 3A
    Current - Output:
    3A
    Current - Quiescent (Iq):
    20 mA
    Current - Supply (Max):
    45 mA
    PSRR:
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-263-3
    1. How to order LM39300R-1.8 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LM39300R-1.8 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LM39300R-1.8?
    Image LM39300R-3.3 LM39300R-5.0 LM39300R-1.8
    Part Number LM39300R-3.3 LM39300R-5.0 LM39300R-1.8
    Manufacturer TAEJIN TAEJIN TAEJIN
    Series - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Output Configuration Positive Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 16V 16V 16V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 5V 1.8V
    Voltage - Output (Max) - - -
    Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 3A 0.5V @ 3A 0.5V @ 3A
    Current - Output 3A 3A 3A
    Current - Quiescent (Iq) 20 mA 20 mA 20 mA
    Current - Supply (Max) 45 mA 45 mA 45 mA
    PSRR - - -
    Control Features - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)