LM320T-15.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM320T-15.
| Image | |
| Part Number | LM320T-15 |
| Manufacturer | National Semiconductor |
| Series | - |
| Package/Case | TO-220-3 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Output Configuration | Negative |
| Output Type | Fixed |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | -35V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | -15V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Current - Output | 1.5A |
| Current - Quiescent (Iq) | 2 mA |
| Current - Supply (Max) | - |
| PSRR | 64dB (120Hz) |
| Control Features | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |