    TAEJIN LM2940T-3.3
    Part No.:
    LM2940T-3.3
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDLM2940T-3.3.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 1A TO220-3
    Voltage - Input (Max):
    26V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.63V @ 1A
    Current - Output:
    1A
    Current - Quiescent (Iq):
    500 µA
    Current - Supply (Max):
    25 mA
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    TO-220-3L
    1. How to order LM2940T-3.3 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LM2940T-3.3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LM2940T-3.3?
    Image LM2940T-5.0 LM2940T-3.3
    Part Number LM2940T-5.0 LM2940T-3.3
    Manufacturer TAEJIN TAEJIN
    Series - -
    Package/Case TO-220-3 TO-220-3
    Packaging Tube Tube
    Product Status Active Active
    Output Configuration Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1
    Voltage - Input (Max) 26V 26V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 5V 3.3V
    Voltage - Output (Max) - -
    Voltage Dropout (Max) 0.63V @ 1A 0.63V @ 1A
    Current - Output 1A 1A
    Current - Quiescent (Iq) 500 µA 500 µA
    Current - Supply (Max) 25 mA 25 mA
    PSRR - -
    Control Features - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)