    TAEJIN LM29150T-3.3
    Part No.:
    LM29150T-3.3
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDLM29150T-3.3.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO220-3
    Voltage - Input (Max):
    26V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.6V @ 1.5A
    Current - Output:
    1.5A
    Current - Quiescent (Iq):
    20 mA
    Current - Supply (Max):
    22 mA
    Protection Features:
    Load Dump, Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    TO-220-3L
    1. How to order LM29150T-3.3 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LM29150T-3.3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LM29150T-3.3?
    Image LM29150T-12 LM29150T-5.0 LM29150T-3.3 LM29150T-2.5
    Part Number LM29150T-12 LM29150T-5.0 LM29150T-3.3 LM29150T-2.5
    Manufacturer TAEJIN TAEJIN TAEJIN TAEJIN
    Series - - - -
    Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
    Packaging Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 26V 26V 26V 26V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 12V 5V 3.3V 2.5V
    Voltage - Output (Max) - - - -
    Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 1.5A 0.6V @ 1.5A 0.6V @ 1.5A 0.35V @ 1.5A
    Current - Output 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A
    Current - Quiescent (Iq) 20 mA 20 mA 20 mA 8 mA
    Current - Supply (Max) - 22 mA 22 mA -