    TAEJIN LM29150R-12
    Part No.:
    LM29150R-12
    Manufacturer:
    TAEJIN
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDLM29150R-12.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 12V 1.5A TO263-3
    Shipping
    Inventory:800
    Manufacturer:
    TAEJIN
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    26V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    12V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.35V @ 1.5A
    Current - Output:
    1.5A
    Current - Quiescent (Iq):
    8 mA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-263-3
    1. How to order LM29150R-12 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LM29150R-12 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LM29150R-12?
    Image LM29150RS-12 LM29150RS-3.3 LM29150R-5.0 LM29150R-2.5 LM29150R-12
    Part Number LM29150RS-12 LM29150RS-3.3 LM29150R-5.0 LM29150R-2.5 LM29150R-12
    Manufacturer TAEJIN TAEJIN TAEJIN TAEJIN TAEJIN
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 26V 26V 26V 26V 26V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 12V 3.3V 5V 2.5V 12V
    Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 1.5A 0.6V @ 1.5A 0.6V @ 1.5A 0.6V @ 1.5A 0.35V @ 1.5A
    Current - Output 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A
    Current - Quiescent (Iq) 8 mA 20 mA 20 mA 20 mA 8 mA
    Current - Supply (Max) - 22 mA 22 mA 22 mA -