    National Semiconductor LM1086CSX-2.5/NOPB
    Part No.:
    LM1086CSX-2.5/NOPB
    Manufacturer:
    National Semiconductor
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDLM1086CSX-2.5/NOPB.pdf
    Description:
    LM1086 1.5-A FIXED- AND ADJUSTAB
    Shipping
    Inventory:585
    Manufacturer:
    National Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    27V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    2.5V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    1.5V @ 1.5A
    Current - Output:
    1.5A
    Current - Quiescent (Iq):
    5 mA
    Current - Supply (Max):
    10 mA
    PSRR:
    72dB (120Hz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature:
    0°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-263 (DDPAK-3)
    1. How to order LM1086CSX-2.5/NOPB on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LM1086CSX-2.5/NOPB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LM1086CSX-2.5/NOPB?
    Image LM1086CSX-2.5/NOPB
    Part Number LM1086CSX-2.5/NOPB
    Manufacturer National Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 27V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 1.5A
    Current - Output 1.5A
    Current - Quiescent (Iq) 5 mA
    Current - Supply (Max) 10 mA
    PSRR 72dB (120Hz)
    Control Features -
    Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature 0°C ~ 125°C