    KYOCERA AVX KGM15BR51C334MT
    Part No.:
    KGM15BR51C334MT
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDKGM15BR51C334MT.pdf
    Description:
    CAP CER 0.33UF 16V X5R 0603
    Series:
    KGM - X5R
    Capacitance:
    0.33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16V
    Temperature Coefficient:
    X5R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Package / Case:
    0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.037" (0.95mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order KGM15BR51C334MT on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KGM15BR51C334MT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KGM15BR51C334MT?
    Image KGM15BR51C334MT
    Part Number KGM15BR51C334MT
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series KGM - X5R
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient X5R
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)