    KYOCERA AVX KGM05AR71H332MH
    Part No.:
    KGM05AR71H332MH
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDKGM05AR71H332MH.pdf
    Description:
    CAP CER 3300PF 50V X7R 0402
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    KGM - X7R
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    3300 pF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order KGM05AR71H332MH on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KGM05AR71H332MH price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KGM05AR71H332MH?
    Image KGM05AR71H332MH
    Part Number KGM05AR71H332MH
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series KGM - X7R
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 3300 pF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)