    KYOCERA AVX KGM05ACG1H271KH
    Part No.:
    KGM05ACG1H271KH
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDKGM05ACG1H271KH.pdf
    Description:
    CAP CER 270PF 50V C0G/NP0 0402
    Capacitance:
    270 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order KGM05ACG1H271KH on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KGM05ACG1H271KH price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KGM05ACG1H271KH?
    Image KGM05ACG1H271KH
    Part Number KGM05ACG1H271KH
    Product Status Active
    Capacitance 270 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)