    KYOCERA AVX KGM05ACG1E471KH
    Part No.:
    KGM05ACG1E471KH
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDKGM05ACG1E471KH.pdf
    Description:
    CAP CER 470PF 25V C0G/NP0 0402
    Series:
    KGM - C0G
    Capacitance:
    470 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    25V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Package / Case:
    0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order KGM05ACG1E471KH on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KGM05ACG1E471KH price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KGM05ACG1E471KH?
    Image KGM05ACG1E471KH
    Part Number KGM05ACG1E471KH
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series KGM - C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 470 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)