    Fairchild Semiconductor KA78R08CTU
    Part No.:
    KA78R08CTU
    Manufacturer:
    Fairchild Semiconductor
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-220-4 Full Pack
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDKA78R08CTU.pdf
    Description:
    FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 8V
    Manufacturer:
    Fairchild Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-4 Full Pack
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    35V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    8V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.5V @ 1A
    Current - Output:
    1A
    Current - Quiescent (Iq):
    10 mA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 80°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220F-4L
    1. How to order KA78R08CTU on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KA78R08CTU price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KA78R08CTU?
    Image KA78R08CTU
    Part Number KA78R08CTU
    Manufacturer Fairchild Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-220-4 Full Pack
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 35V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 8V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1A
    Current - Output 1A
    Current - Quiescent (Iq) 10 mA
    Current - Supply (Max) -
    PSRR -
    Control Features Enable
    Protection Features Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
    Operating Temperature -20°C ~ 80°C