    Vishay Vitramon HV1812Y561JXMARHV
    Part No.:
    HV1812Y561JXMARHV
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDHV1812Y561JXMARHV.pdf
    Description:
    CAP CER 560PF 5KV X7R 1812
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Series:
    HV
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    560 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    5000V (5kV)
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.106" (2.70mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order HV1812Y561JXMARHV on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the HV1812Y561JXMARHV price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of HV1812Y561JXMARHV?
    Image HV1812Y561JXMARHV
    Part Number HV1812Y561JXMARHV
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series HV
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 560 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 5000V (5kV)
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Voltage
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.106" (2.70mm)