    Murata Electronics GRM2196S1H471JZ01D
    Part No.:
    GRM2196S1H471JZ01D
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDGRM2196S1H471JZ01D.pdf
    Description:
    CAP CER 470PF 50V S2H 0805
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    470 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    S2H
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.037" (0.95mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GRM2196S1H471JZ01D on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the GRM2196S1H471JZ01D price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GRM2196S1H471JZ01D?
    Image GRM2196S1H471JZ01D
    Part Number GRM2196S1H471JZ01D
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 470 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient S2H
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)