    Murata Electronics GRM2196R1H431JZ01D
    Part No.:
    GRM2196R1H431JZ01D
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDGRM2196R1H431JZ01D.pdf
    Description:
    CAP CER 430PF 50V R2H 0805
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Series:
    GRM
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    430 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    R2H
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.037" (0.95mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GRM2196R1H431JZ01D on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the GRM2196R1H431JZ01D price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GRM2196R1H431JZ01D?
    Image GRM2196R1H431JZ01D
    Part Number GRM2196R1H431JZ01D
    Manufacturer Murata Electronics
    Series GRM
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 430 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient R2H
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)