    Murata Electronics GRM2165C2A271GA01J
    Part No.:
    GRM2165C2A271GA01J
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDGRM2165C2A271GA01J.pdf
    Description:
    CAP CER 270PF 100V C0G/NP0 0805
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Series:
    GRM
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    270 pF
    Tolerance:
    ±2%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.028" (0.70mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GRM2165C2A271GA01J on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the GRM2165C2A271GA01J price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GRM2165C2A271GA01J?
    Image GRM2165C2A271GA01J
    Part Number GRM2165C2A271GA01J
    Manufacturer Murata Electronics
    Series GRM
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Not For New Designs
    Capacitance 270 pF
    Tolerance ±2%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)