    Murata Electronics GRM188C81C684MA75J
    Part No.:
    GRM188C81C684MA75J
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDGRM188C81C684MA75J.pdf
    Description:
    CAP CER 0.68UF 16V X6S 0603
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Series:
    GRM
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    0.68 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16V
    Temperature Coefficient:
    X6S
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.035" (0.90mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GRM188C81C684MA75J on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the GRM188C81C684MA75J price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GRM188C81C684MA75J?
    Image GRM188C81C684MA75J
    Part Number GRM188C81C684MA75J
    Manufacturer Murata Electronics
    Series GRM
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Not For New Designs
    Capacitance 0.68 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient X6S
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)