    Murata Electronics GCM21BR72A223JA37K
    Part No.:
    GCM21BR72A223JA37K
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDGCM21BR72A223JA37K.pdf
    Description:
    CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805
    Capacitance:
    0.022 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    100V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.057" (1.45mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GCM21BR72A223JA37K on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the GCM21BR72A223JA37K price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GCM21BR72A223JA37K?
    Image GCM21BR72A223JA37K
    Part Number GCM21BR72A223JA37K
    Product Status Not For New Designs
    Capacitance 0.022 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)