    Murata Electronics GCM21BR71H563MA37L
    Part No.:
    GCM21BR71H563MA37L
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDGCM21BR71H563MA37L.pdf
    Description:
    CAP CER 0.056UF 50V X7R 0805
    Capacitance:
    0.056 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.057" (1.45mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GCM21BR71H563MA37L on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the GCM21BR71H563MA37L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GCM21BR71H563MA37L?
    Image GCM21BR71H563MA37L
    Part Number GCM21BR71H563MA37L
    Product Status Not For New Designs
    Capacitance 0.056 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)