    Murata Electronics GCM21BR71H104MA37K
    Part No.:
    GCM21BR71H104MA37K
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDGCM21BR71H104MA37K.pdf
    Description:
    CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.057" (1.45mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GCM21BR71H104MA37K on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the GCM21BR71H104MA37K price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GCM21BR71H104MA37K?
    Image GCM21BR71H104MA37K
    Part Number GCM21BR71H104MA37K
    Product Status Not For New Designs
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)