    Murata Electronics GCM21BR71E394KA37K
    Part No.:
    GCM21BR71E394KA37K
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDGCM21BR71E394KA37K.pdf
    Description:
    CAP CER 0.39UF 25V X7R 0805
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.39 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    25V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.057" (1.45mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GCM21BR71E394KA37K on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the GCM21BR71E394KA37K price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GCM21BR71E394KA37K?
    Image GCM21BR71E394KA37K
    Part Number GCM21BR71E394KA37K
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.39 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)