    Murata Electronics GCM21BR71C155MA37L
    Part No.:
    GCM21BR71C155MA37L
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDGCM21BR71C155MA37L.pdf
    Description:
    CAP CER 1.5UF 16V X7R 0805
    Capacitance:
    1.5 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.057" (1.45mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GCM21BR71C155MA37L on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the GCM21BR71C155MA37L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GCM21BR71C155MA37L?
    Image GCM21BR71C155MA37L
    Part Number GCM21BR71C155MA37L
    Product Status Active
    Capacitance 1.5 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)