    Murata Electronics GCM2195C1K622JA16J
    Part No.:
    GCM2195C1K622JA16J
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDGCM2195C1K622JA16J.pdf
    Description:
    CAP CER 6200PF 80V C0G/NP0 0805
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Series:
    GCM
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    6200 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    80V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.037" (0.95mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GCM2195C1K622JA16J on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the GCM2195C1K622JA16J price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GCM2195C1K622JA16J?
    Image GCM2195C1K622JA16J
    Part Number GCM2195C1K622JA16J
    Manufacturer Murata Electronics
    Series GCM
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 6200 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 80V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)