    Murata Electronics GCM216R71H153JA37D
    Part No.:
    GCM216R71H153JA37D
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDGCM216R71H153JA37D.pdf
    Description:
    CAP CER 0.015UF 50V X7R 0805
    Capacitance:
    0.015 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    50V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.028" (0.70mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GCM216R71H153JA37D on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the GCM216R71H153JA37D price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GCM216R71H153JA37D?
    Image GCM216R71H153JA37D
    Part Number GCM216R71H153JA37D
    Product Status Not For New Designs
    Capacitance 0.015 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)