    Murata Electronics GCM2165G1H242JA16D
    Part No.:
    GCM2165G1H242JA16D
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDGCM2165G1H242JA16D.pdf
    Description:
    CAP CER 2400PF 50V X8G 0805
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    2400 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    X8G
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.028" (0.70mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GCM2165G1H242JA16D on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the GCM2165G1H242JA16D price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GCM2165G1H242JA16D?
    Image GCM2165G1H242JA16D
    Part Number GCM2165G1H242JA16D
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 2400 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X8G
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)