    Murata Electronics GCM2165G1H202JA16D
    Part No.:
    GCM2165G1H202JA16D
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDGCM2165G1H202JA16D.pdf
    Description:
    CAP CER 2000PF 50V X8G 0805
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Series:
    GCM
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    2000 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    X8G
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.028" (0.70mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GCM2165G1H202JA16D on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the GCM2165G1H202JA16D price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GCM2165G1H202JA16D?
    Image GCM2165G1H202JA16D
    Part Number GCM2165G1H202JA16D
    Manufacturer Murata Electronics
    Series GCM
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 2000 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X8G
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features -
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)