    Murata Electronics GCM2165C1H151JA16D
    Part No.:
    GCM2165C1H151JA16D
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDGCM2165C1H151JA16D.pdf
    Description:
    CAP CER 150PF 50V C0G/NP0 0805
    Product Status:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    150 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.028" (0.70mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GCM2165C1H151JA16D on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the GCM2165C1H151JA16D price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GCM2165C1H151JA16D?
    Image GCM2165C1H151JA16D
    Part Number GCM2165C1H151JA16D
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Not For New Designs
    Capacitance 150 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)