    Murata Electronics GCM188R71E823JA57D
    Part No.:
    GCM188R71E823JA57D
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDGCM188R71E823JA57D.pdf
    Description:
    CAP CER 0.082UF 25V X7R 0603
    Product Status:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    0.082 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    25V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Package / Case:
    0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.035" (0.90mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order GCM188R71E823JA57D on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the GCM188R71E823JA57D price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GCM188R71E823JA57D?
    Image GCM188R71E823JA57D
    Part Number GCM188R71E823JA57D
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Not For New Designs
    Capacitance 0.082 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)