    KEMET F881KM392K300C
    Part No.:
    F881KM392K300C
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF881KM392K300C.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD Y2
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    3900 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.472" (12.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Applications:
    EMI, RFI Suppression
    Ratings:
    Y2
    Features:
    1. How to order F881KM392K300C on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F881KM392K300C price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F881KM392K300C?
    Image F881KM392K300C
    Part Number F881KM392K300C
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 3900 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)