    KEMET F881KH182J300L
    Part No.:
    F881KH182J300L
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF881KH182J300L.pdf
    Description:
    1800PF 300V
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    1800 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.354" (9.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Applications:
    EMI, RFI Suppression
    Ratings:
    Y2
    Features:
    1. How to order F881KH182J300L on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F881KH182J300L price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F881KH182J300L?
    Image F881KH182J300L
    Part Number F881KH182J300L
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 1800 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)