    KEMET F881BG223K300C
    Part No.:
    F881BG223K300C
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF881BG223K300C.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD Y2
    Capacitance:
    0.022 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    800V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.472" (12.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order F881BG223K300C on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F881BG223K300C price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F881BG223K300C?
    Image F881BG223K300C
    Part Number F881BG223K300C
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.022 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 800V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)