    KEMET F881BE183M300A
    Part No.:
    F881BE183M300A
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF881BE183M300A.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD Y2
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.018 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    EMI, RFI Suppression
    Ratings:
    Y2
    Features:
    1. How to order F881BE183M300A on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F881BE183M300A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F881BE183M300A?
    Image F881BE183M300A
    Part Number F881BE183M300A
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.018 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)