    KEMET F881AP562K300R
    Part No.:
    F881AP562K300R
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF881AP562K300R.pdf
    Capacitance:
    5600 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.472" (12.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order F881AP562K300R on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F881AP562K300R price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F881AP562K300R?
    Image F881AP562K300R
    Part Number F881AP562K300R
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 5600 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)