    KEMET F881AL332M300L
    Part No.:
    F881AL332M300L
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF881AL332M300L.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD Y2
    Capacitance:
    3300 pF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.295" (7.50mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order F881AL332M300L on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F881AL332M300L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F881AL332M300L?
    Image F881AL332M300L
    Part Number F881AL332M300L
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 3300 pF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)