    KEMET F881AL332J300L
    Part No.:
    F881AL332J300L
    Description:
    3300PF 300V
    Capacitance:
    3300 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    800V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.295" (7.50mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order F881AL332J300L on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F881AL332J300L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F881AL332J300L?
    Image F881AL332J300L
    Part Number F881AL332J300L
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 3300 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 800V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)