    KEMET F881AL252M300L
    Part No.:
    F881AL252M300L
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF881AL252M300L.pdf
    Capacitance:
    2500 pF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.295" (7.50mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order F881AL252M300L on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F881AL252M300L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F881AL252M300L?
    Image F881AL252M300L
    Part Number F881AL252M300L
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 2500 pF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)