    KEMET F881AL252J300R
    Part No.:
    F881AL252J300R
    Description:
    2500PF 300V
    Capacitance:
    2500 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    800V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.295" (7.50mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order F881AL252J300R on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F881AL252J300R price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F881AL252J300R?
    Image F881AL252J300R
    Part Number F881AL252J300R
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 2500 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 800V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)