    KEMET F881AL222M300R
    Part No.:
    F881AL222M300R
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF881AL222M300R.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD Y2
    Capacitance:
    2200 pF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    300V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.295" (7.50mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order F881AL222M300R on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F881AL222M300R price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F881AL222M300R?
    Image F881AL222M300R
    Part Number F881AL222M300R
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 2200 pF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 300V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)