    KEMET F872BE333M480Z
    Part No.:
    F872BE333M480Z
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF872BE333M480Z.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD X1
    Capacitance:
    0.033 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    480V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order F872BE333M480Z on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F872BE333M480Z price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F872BE333M480Z?
    Image F872BE333M480Z
    Part Number F872BE333M480Z
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.033 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 480V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)