    KEMET F872BB562J480C
    Part No.:
    F872BB562J480C
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF872BB562J480C.pdf
    Description:
    5600PF 480V
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    5600 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    480V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.394" (10.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    EMI, RFI Suppression
    Ratings:
    X1
    Features:
    1. How to order F872BB562J480C on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F872BB562J480C price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F872BB562J480C?
    Image F872BB562J480C
    Part Number F872BB562J480C
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 5600 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 480V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)