    KEMET F872AP103K480R
    Part No.:
    F872AP103K480R
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF872AP103K480R.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD X1
    Capacitance:
    10000 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    480V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.472" (12.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order F872AP103K480R on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F872AP103K480R price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F872AP103K480R?
    Image F872AP103K480R
    Part Number F872AP103K480R
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 10000 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 480V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)