    KEMET F872AL252K480L
    Part No.:
    F872AL252K480L
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF872AL252K480L.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD X1
    Capacitance:
    2500 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    480V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.295" (7.50mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order F872AL252K480L on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F872AL252K480L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F872AL252K480L?
    Image F872AL252K480L
    Part Number F872AL252K480L
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 2500 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 480V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)