    KEMET F872AL222K480R
    Part No.:
    F872AL222K480R
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF872AL222K480R.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD X1
    Capacitance:
    2200 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    480V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.295" (7.50mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order F872AL222K480R on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F872AL222K480R price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F872AL222K480R?
    Image F872AL222K480R
    Part Number F872AL222K480R
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 2200 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 480V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)