    KEMET F872AL182J480R
    Part No.:
    F872AL182J480R
    Description:
    1800PF 480V
    Capacitance:
    1800 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    480V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.295" (7.50mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order F872AL182J480R on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F872AL182J480R price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F872AL182J480R?
    Image F872AL182J480R
    Part Number F872AL182J480R
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 1800 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 480V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)