    KEMET F872AL182J480L
    Part No.:
    F872AL182J480L
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Description:
    1800PF 480V
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    1800 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    480V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.295" (7.50mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Applications:
    EMI, RFI Suppression
    Ratings:
    X1
    Features:
    1. How to order F872AL182J480L on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F872AL182J480L price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F872AL182J480L?
    Image F872AL182J480L
    Part Number F872AL182J480L
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 1800 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 480V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)