    KEMET F871BC393M330A
    Part No.:
    F871BC393M330A
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF871BC393M330A.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD X1
    Capacitance:
    0.039 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    330V
    Voltage Rating - DC:
    800V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order F871BC393M330A on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F871BC393M330A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F871BC393M330A?
    Image F871BC393M330A
    Part Number F871BC393M330A
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.039 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 330V
    Voltage Rating - DC 800V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)