    KEMET F871BB562K330C
    Part No.:
    F871BB562K330C
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF871BB562K330C.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD X1
    Capacitance:
    5600 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    330V
    Voltage Rating - DC:
    800V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.394" (10.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order F871BB562K330C on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F871BB562K330C price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F871BB562K330C?
    Image F871BB562K330C
    Part Number F871BB562K330C
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 5600 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 330V
    Voltage Rating - DC 800V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)