    KEMET F871BB272J330Z
    Part No.:
    F871BB272J330Z
    Description:
    2700PF 330V
    Capacitance:
    2700 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    330V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.394" (10.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order F871BB272J330Z on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F871BB272J330Z price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F871BB272J330Z?
    Image F871BB272J330Z
    Part Number F871BB272J330Z
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 2700 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 330V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)