    KEMET F871BB223K330A
    Part No.:
    F871BB223K330A
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF871BB223K330A.pdf
    Description:
    CAP FILM POLYPROP RAD X1
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.022 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    330V
    Voltage Rating - DC:
    800V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.394" (10.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    EMI, RFI Suppression
    Ratings:
    X1
    Features:
    1. How to order F871BB223K330A on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F871BB223K330A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F871BB223K330A?
    Image F871BB223K330A
    Part Number F871BB223K330A
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.022 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 330V
    Voltage Rating - DC 800V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)