    KEMET F871AP273M330C
    Part No.:
    F871AP273M330C
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF871AP273M330C.pdf
    Capacitance:
    0.027 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    330V
    Voltage Rating - DC:
    800V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.472" (12.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order F871AP273M330C on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F871AP273M330C price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F871AP273M330C?
    Image F871AP273M330C
    Part Number F871AP273M330C
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.027 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 330V
    Voltage Rating - DC 800V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)