    KEMET F871AO393M330R
    Part No.:
    F871AO393M330R
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDF871AO393M330R.pdf
    Capacitance:
    0.039 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    330V
    Voltage Rating - DC:
    800V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.276" W (13.00mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.669" (17.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order F871AO393M330R on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the F871AO393M330R price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of F871AO393M330R?
    Image F871AO393M330R
    Part Number F871AO393M330R
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.039 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 330V
    Voltage Rating - DC 800V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -40°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.276" W (13.00mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)